Чоколадна фантазија: Неодоливи лешник топчиња за само 15 минути (Видео)

Подгответе вкусни топчиња кои ќе ги обожавате!

Состојки:

  • 100 гр чоколадо
  • 100 гр маргарин или путер
  • 100 гр шеќер во прав
  • 1 лажица кокос
  • 3 лажици мелени лешници
  • 4 лажици мелени бисквити

Начин

  1. На слаб оган или на пареа растопете чоколадо, маргарин и шеќер во прав кој задолжително треба да го просеете низ сито да нема грутки. Кога масата ќе биде глатка оставете ја да се излади, тогаш додајте кокос, лешници и бисквити, па соединете во глатка маса и правете топчиња.
  2. Можете да ги извалкате во кокос или лешници, или пак да ги потопите во чоколадо.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text