Мармалад од јаболка и дуњи: Бабин рецепт

Мармалад од јаболка и дуњи: Бабин рецепт

Едноставно за подготовка, а вкусот е фантастичен!

Состојки:

  • 1 кг јаболка
  • 200 гр дуњи
  • 200 гр шеќер
  • малку каранфилче

Начин на подготовка:

  1. Јаболката и дуњите исчистете ги па прелијте со вода и гответе околу 10-15 минути.
  2. Процедете, оставете да се изладат, па измиксајте.
  3. Во тенџере ставете шеќер, па растопете и претворете во карамел.
  4. Ставете го блендираното овошје во растопен шеќер и гответе околу еден час со постојано мешање.
  5. На крај додајте малку каранфилче по желба, а може и неколку кесички ванилин шеќер.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text