Брза кремпита

Брза кремпита

Брза и неодолива кремпита – ќе бидете воодушевени!

Состојки:

 • 7 јајца
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 450 гр брашно
 • 150 гр шеќер
 • 100 гр густин
 • 2 л млеко
 • 1/2 л вода
 • 100 гр пудинг од ванила

Начин на подготовка:

 1. Измешајте 7 жолчки со 300 гр шеќер, додајте густин, брашно, пудинг и вода, па згответе во млекото. 
 2. Направете цврст снег од 7 белки и 150 гр шеќер и лесно измешајте во врелата крема. 
 3. Во длабока тепсија ставете една кора за кремпита или наредете бисквити па ставете ја врелата крема. По желба, од горе наредете втор дел кора или бисквити, или оставете без ништо. Во тој случај од горе ставете шлаг. 
 4. Послужете изладено и исечкано на коцки.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text