Домашни шампита коцки од неколку состојки

Домашни шампита коцки од неколку состојки

Направете вкусен шампита колач во вашиот дом.

Состојки:

 • 300 гр. шлаг
 • 350 гр. шеќер
 • 30 гр. желатин
 • 800 гр. млеко
 • 2 штангли чоколадо
 • 250 гр. бисквити

 

Подготовка:

 1. Се ставаат млекото и шеќерот да провријат, па се тргаат од рингла, а додека е врело се става желатин со 15 лажици топла вода во него.
 2. Се меша додека не се олади повремено.
 3. Се додава шлаг и се мати со миксер додека не се добие густа смеса.
 4. Се ставаат бисквити во плех, натопени со млеко и горе смесата.
 5. Се ренда горе чоколадо.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

singlepost_text