Колач со лешници без печење – готов за 10 минути

Колач со лешници без печење – готов за 10 минути

Направете брз чоколаден колач кој вашето семејство често ќе бара да го правите.

Состојки:

 • 4 шолји шеќер 
 • ½ шолји какао 
 • ¼ шолји млеко 
 • ½ шолји путер 
 • 2 лажички ванила екстракт 
 • 1 рака пржени исечени лешници

Подготовка:

 1. Се премачкува сад со маргарин. 
 2. Се меша шеќерот со какао и се става во сад, па се става млеко и путер. 
 3. Не мешајте, ставете во микро околу две минути да се стопи се. 
 4. Додајте потоа ванила и миксирајте со миксер. 
 5. Се додаваат и лешниците, се мати уште малку и се става во тавата смесата, па во ладилник. 
 6. Горе ставете растопено чоколадо или чоколаден прелив.
 7. Декорирајте по избор.

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Сникерс сладолед торта

Неодолив и кремав десерт

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

singlepost_text