Ручек кој ќе го јадете секој ден: Летни лазањи со тиквички и кашкавал

Ручек кој ќе го јадете секој ден: Летни лазањи со тиквички и кашкавал

Вкусен и брз ручек за летото.
Ова е рецептот:

Состојки:

 • 1 кг. тиквички
 • 500 мл. млеко
 • 4 лажици маргарин
 • 3 лажици брашно
 • 2 јајца
 • 150 гр. кашкавал
 • 12 лазањи

Подготовка:

 1. Со брашното, маргаринот и млекото се прави бешамел и кога ќе се згусне се лади, а потоа се мешаат едно по едно јајцата, па кашкавал.
 2. Се става на дното на плех кори за лазања, па тиквички на кругови, па па зачини и бешамел.
 3. Се реди додека има намирници.
 4. Се остава да постои за да впие пред печење околу час и се пече 45 минути на 180 степени.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text