Мекдоналдс погачи за појадок – излегуваат преку 20 од една смеса

Мекдоналдс погачи за појадок – излегуваат преку 20 од една смеса

Направете ги вкусните и фамозни Мекдоналдс лепчиња за сендвичи.

Состојки:

 • 1 кг. брашно просејано
 • ½ л. млеко
 • 12 лажици масло
 • 3 лажички шеќер
 • 2 лажички сол
 • 2 квасец
 • вода

Подготовка:

 1. Ова се состојки за 24 погачи. Се двои шолја млеко и благо се загрева со квасецот и шеќер.
 2. Се активира квасецот и се замесува потоа тесто откако ќе го додадеме во брашното со остатокот од млекото и масло и сол.
 3. Се остава еден час да нарасне.
 4. Се премесува се прават 24 топчиња, па се оставаат да се подигнат околу 30 минути.
 5. Се вари водата во шерпа, се додава сол и се варат околу 3 минути погачите.
 6. Мораав тда се вртат внатре зошто ќе потонат доле.
 7. Се редат во подмачкан плех и се става сусам, па се печат додека не поруменат околу 10 минути.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

 

 

singlepost_text