Ручек за кој нема да вклучите шпорет: Грчка салата со посебни состојки

Ручек за кој нема да вклучите шпорет: Грчка салата со посебни состојки

Ако ви е топло и не сакате да стоите до шпорет, што се подразбира со оглед на температурите, направете вкусна грчка салата на еден поинаков начин.

Состојки:

 • 3 лажици лимонов сок
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 ситно сечен кромид
 • 2 лажички оригано
 • бибер
 • ½ краставица
 • 3 домати
 • 1 конзерва леблебија
 • 1/3 шолји фета
 • 2 лажици маслинки
 • 2 конзерви сардина

Подготовка:

 1. Се става во сад лимонов сок со зачини и масло, кромид и бибер, па се додаваат сите други состојки ситно сечени.
 2. Се става и сардината исцедена од масло и горе маслинките.

 

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Највкусна мимоза салата

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

 

singlepost_text