Крцкава и сочна пита со мак, вишни и гриз (Видео)

Крцкава и сочна пита со мак, вишни и гриз (Видео)

Ако сте љубител на домашни десерти, еве одличен рецепт кој ќе ве воодушеви.

Состојки:

  • 500 гр кори
  • 200 гр шеќер
  • 600 гр исчистени вишни
  • 2 лажици гриз
  • 70 гр мак
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Макот сомелете го, па измешајте го со исчистени вишни, додајте гриз и шеќер и сè добро изедначете. Кората раширете ја на маса, премачкајте со масло па од горе ставете друга кора и неа премачкајте ја со масло. 
  2. На дното ставете малку вишни по ширина свиткајте ги рабовите па свиткајте во ролна. Премачкајте со масло па печете на 200 степени околу 30 минути убаво да порумени. 
  3. Сечете кога ќе се излади и посипете со шеќер во прав.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text