Само ставете пилешко и печурки во калапи од тесто и испечете – ќе добиете вкусен оброк

Само ставете пилешко и печурки во калапи од тесто и испечете – ќе добиете вкусен оброк

Вкусна пилешка пита…

Состојки:

  • 150 гр лиснато тесто
  • 250 гр пилешки гради
  • 1 мала главица кромид
  • 2 чешниња лук
  • 50 гр шампињони
  • 100 мл павлака за готвење

Начин на подготовка:

  1. Пилешкото и шампињоните исечкајте ги на коцки. Кромидот и лукот иситнете ги и пропржете ги на путер, додајте пилешко и шампињони. Лесно продинстајте, залијте со павлака за готвење, додајте сечкан магдонос и зачинете, па оставете да се излади. 
  2. Од лиснатото тесто кое сте го развлекле и исечкале, напаравете калапи, испечете ги и полнете ги со смесата од пилешко и шампињоњи. 
  3. Рабовите премачкајте ги со јајце и печете во рерна на 175 степени 15-20 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text