Врвно уживање: Колач со пунч крем и кокос

Врвно уживање: Колач со пунч крем и кокос

Совршен колач кој ќе го правите често за семејството.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 220 гр. шеќер
 • 180 мл. масло
 • 300 гр. брашно
 • 100 мл. млеко
 • 1 прашок за пециво

Крем:

 • 250 гр. маргарин
 • 100 гр. чоколадо за готвење
 • 1 лажица рум
 • 200 мл. млеко
 • 200 гр. шеќер
 • 300 гр. кокос за горе

Подготовка:

 1. Од состојките за тесто се прави самиот бисквит. Се матат белките со шеќер, се додава по ред масло, шест лажици брашно и прашок за пециво, па едно по едно жолчките, па млеко и останатото брашно.
 2. Се става во плех со хартија смесата и се пече на 180 степени додека не почне да се одвојува од плехот и хартијата.
 3. За пунч кремот се топи маргаринот со чоколадо на оган, па се додава шеќер и млеко и на крај рум.
 4. Кога ќе почне да врие се трга од оган и се сече бисквитот на коцки, па се става крем.
 5. Горе се става кокос.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

 

 

singlepost_text