Класична маринада со која скарата е посебно сочна

Класична маринада со која скарата е посебно сочна

Направете вкусна и класична маринада за скара со која месото ќе биде сочно и со посебна арома.Ви треба малку време, а ова е совршен начин да уживате во викендите, одморот и слободното време со семејството или пријателите.

Состојки:

  • 100 мл. маслиново масло 
  • 100 мл. сончогледово масло 
  • 100 мл. јаболков оцет 
  • 2 лажички сол 
  • 2 чешни лук 
  • 1 лажиче бибер 
  • ½ лажички црвен пипер 
  • 1 лук

 

Се сече ситно лукот и се меша со сите други состојки.

Се валка месото во сосот и се става на скара.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

 

 

singlepost_text