Деликатес кој се топи во уста: Ручек за 20 минути како од кафеана

Деликатес кој се топи во уста: Ручек за 20 минути како од кафеана

Нешто исклучително вкусно и деликатесно, аромата мами.

Состојки:

  • 500 гр. тиквички
  • 250 гр. сирење
  • 50 гр. кашкавал
  • 2 лажици брашно
  • малку маргарин
  • зачини

Подготовка:

  1. Се лупат тиквичките и се рендаат, се става сол, бибер и вегета.
  2. Се матат јајцата со изронето сирење, со брашно, зачини. Се цедат тиквичките и се ставаат во смесата.
  3. Се премачкува калап со маргарин, се става смесата, се става кашкавал изрендан.
  4. Се пече на 200 степени 20 минути.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

 

singlepost_text