Леб од вашата рерна, кората е посебна – ваков не сте јаделе

Леб од вашата рерна, кората е посебна – ваков не сте јаделе

Направете леб со посебно крцкава кора.

Ваков не сте јаделе.

Состојки:

 • 25 гр. свеж квасец
 • 1 лажиче шеќер
 • 200 мл. топла вода
 • 350 гр. брашно
 • 2 лажици масло
 • 1 лажиче сол
 • 1 белка за премачкување
 • 1 лажица ладна вода за горе
 • 1 лажица пченично брашно

Подготовка:

 1. Во топлата вода со шеќер се става квасецот да се активира, па се мешаат посебно брашното и масло со сол, па потоа се става и квасецот.
 2. Се меси тесто кое треба да е меко, а да не се лепи.
 3. По потреба додавајте си брашно.
 4. Се остава да нарасне тестото, се премесува и се става на плес за печење.
 5. Се става горе пченично брашно, се остава да нарасне малку, па се прави векна.
 6. Се загрева рерната на 200 степени и се премачкува векната со ладна вода и со белка.
 7. Се прават засеци и се пече.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

 

 

 

singlepost_text