Ручек кој често ќе го правите – ви требаат само кори за пита

Ручек кој често ќе го правите – ви требаат само кори за пита

Направете супер вкусна пита за ручек за неколку минути.

Состојки:

 • 1 пакување кори за пита
 • 1 кравјо сирење
 • 1 шолја кајмак
 • 10 јајца
 • 1 шолја млеко
 • 8 лажици гриз
 • 1 прашок за пециво
 • малку масло

Подготовка:

 1. Се матат посебно белките , а посебно жолчките од јајцата.
 2. Во жолчките се става сирењето со сол, па кајмак и млеко со гриз, па прашок за пециво и масло и на крај и изматените белки.
 3. Се ставаат во плех два листа кори за пита па фил, се така додека има фил и кори.
 4. Последните два листа ги боцкаме со вилушка.
 5. Се пече на 220 степени додека не порумени.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

singlepost_text