Неодолив и кремав десерт: Кремисимо коцки

Неодолив и кремав десерт: Кремисимо коцки

Десерт во кој ќе уживате!

Состојки:

 • 600 гр бисквити со путер
 • 1 л млеко
 • 6 лажици шеќер
 • 2 пудинга од ванила
 • 2 лажици брашно
 • 3 лажици густин
 • 1 маргарин
 • 1 ванилин шеќер
 • 5 лажици какао
 • 100 гр чоколадо
 • чоко банани
 • 2 портокали
 • 1/2 л слатка павлака
 • 1 кремфикс

Начин на подготовка:

 1. Во млекото згответе шеќер, густин, брашно, пудинг и ванилин шеќер. Оставете да се излади, па додајте маргарин и поделете на три дела. Еден оставете го таков, во друг додајте какао, а во трет рендано чоколадо. 
 2. Исцедете ги портокалите, па во сокот потопете бисквити. 
 3. Редете бисквити, па фил од какао, потоа повторно бисквити, па чист жолт фил и на него ставете чоко банани, повторно бисквити и фил со чоколадо. 
 4. На крајот премачкајте со шлаг и добро изладете во фрижидер.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text