Брокули со сирење готови за 10 минути: Ќе го обожавате овој оброк

Брокули со сирење готови за 10 минути: Ќе го обожавате овој оброк

Ќе го обожавате овој лесен оброк…

Состојки:

  • 300 гр сечкани брокули
  • 4 јајца
  • 1/4 шолја сирење
  • 1 главица кромид
  • 1 лажица млеко
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Брокулите ставете ги во поклопен сад и загрејте 2-3 минути на најголема јачина во микробранова, измешајте еднаш. Исцедете го сокот кој се создал. 
  2. Јајцата разматете ги и измешајте ги со ситно сечкан кромид, млеко, дробено сирење, сол и бибер и ставете преку брокулите. 
  3. Садот прекријте го и печете 4-5 минути на 70% јачина на микробранова, мешајте 2-3 пати. Оставете да отстои 3-5 минути и сервирајте.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

 

 

singlepost_text