Тесто полно зденка – појадок кој се топи во уста

Тесто полно зденка – појадок кој се топи во уста

Појадок со зденка која се топи во уста.

Ќе го правите и за викенд и пред работа.

Состојки:

 • ½ квасец
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 300 гр. брашно
 • 2 лажици презла
 • 2 лажици сирење
 • 2 зденки
 • ½ шолји јогурт
 • масло

Подготовка:

 1. Се мати квасецот со пола шолја топла вода и шеќер, се остава да нарасне.
 2. Се ставаат сите други состојки во вангла, се става и квасецот и се меси тесто, па се остава еден час да нарасне.
 3. Се прави кора, се вадат форми и се оставаат со крпа уште 20 минути.
 4. Се пржат на добро загреано масло, па се ставаат на салфета да впие.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

 

 

singlepost_text