Летен хит: Лимон, јагоди, мента и босилек – добитна комбинација за освежувачка напивка

Летен хит: Лимон, јагоди, мента и босилек – добитна комбинација за освежувачка напивка

Кога летните температури ќе преминат во црвена зона спас бараме во освежувачки напитоци. Една од најдобрите е комбинацијата од лимон и разно овошје, а со босилек и нане ќе бидете воодушевени.

Состојки:

 • 2 шолји јагоди (околу 500 гр)
 • неколку гранчиња свежа мента
 • сок од 2 лимони
 • 2 лажички засладувачи по избор (мед, шеќер, јаворов сируп)
 • лимета
 • боисилек
 • 5 јагоди за декорација
 • 3 шолји мраз

Начин на подготовка:

 1. Јагодите и билките добро измијте ги и исушете ги. Јагодите исечкајте ги на парчиња и ставете ги во блендер. Додајте листови мента и измешајте заедно, а потоа процедете ја мешавината низ сито. 
 2. Лимонот исечете го и исцедете го сокот. Додајте засладувач по желба и босилек, добро измешајте и ставете во 7 дл вода. 
 3. Додајте сок од лимета, неколку листови нане и парчиња јагоди во подготвената лимонада. 
 4. Мразот иситнете го со помош на јак миксер и пред послужување ставете во лимонадата од јагоди. 
 5. Доколку сакате, пред сервирање можете да додадете парче лимон и неколку гранчиња свежи билки.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text