Ако ви е доста од месо и компир: Од овие три состојки се прави мусака деликатес

Ако ви е доста од месо и компир: Од овие три состојки се прави мусака деликатес

Направете посебна мусака со брокула, шунка и со моцарела.

Состојки:

 • 4-5 шолји брокула
 • 2 шолји сечена шунка
 • 1 шолја моцарела рендана
 • 1/3 шолји сечен кромид
 • 8 јајца
 • вегета, сол и бибер

Подготовка:

 1. Се загрева рерната на 190 степени, па се става хартија на плех и масло.
 2. Се става брокулата во вода која врие само две минути, па се става во ладна вода и се цеди.
 3. Се става во плехот, па ред шунка, па моцарела, па кромид.
 4. Се мешаат зачините со јајца, може да ви изглед акако да нема доволно но не се грижете.
 5. Се става смесата, се пече 40 минути у се сервира.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт