Ако го има ова на кората сигурно е блага – вака никогаш повеќе нема да купите лубеница како „тиква”

Ако го има ова на кората сигурно е блага – вака никогаш повеќе нема да купите лубеница како „тиква”

Лубеницата е царица на летото, супер вкусот освојува, освежува и навистина без неа летото не може да се замисли.

Проблемот е како да се одбере правата, и да не дојдеме дома со лубеница како тиква.

Зрелата лубеница има потемна боја, а добро е да има и по некоја мрежа на кората или изгребаници.

Ако е зрела треба да биде тешка за својата големина. Тоа е уште еден знак дека е зрела, сочна и блага.

Местото со кое била на земја треба да е кремасто жолта боја.

Иако е како подарок и не знаеме што не чека пред да ја отвориме, сепак ова се неколку знаци дека нема да згрешите.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Смути со лубеница

Смути за старт на денот

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен

 

singlepost_text