Ова тесто го обожаваат сите: Универзални селски мекици, можат да бидат и слатки и солени

Ова тесто го обожаваат сите: Универзални селски мекици, можат да бидат и слатки и солени

Послужете ги солени со сирење, павлака, ајвар или слатки со шеќер, џем крем…

Состојки:

  • 1 кг брашно
  • 1 коцка сув квасец
  • малку сол
  • 3 јајца
  • 3 лажици масло
  • 3 лажици шеќер
  • 600 мл студена вода

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки добро измешајте ги да добиете средно меко тесто. Оставете да нарасне 1 час. 
  2. Земајте од тестото и пржете мекици во врело масло од двете страни и по желба исцедете ги на салфета. 
  3. Послужете ги солени со сирење, павлака, ајвар или слатки со шеќер, џем крем…

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

singlepost_text