Најдобриот колач со кафе: Заборавете на кох, во мода е кокос тарт

Најдобриот колач со кафе: Заборавете на кох, во мода е кокос тарт

Тарт е колач кој најчесто се служи со кафе или ладен чај, а комбинацијата со кокос ќе биде вистински избор за оние кои уживаат во неговиот вкус.

Состојки:

  • 3 шолји млеко
  • 4 шолји шеќер
  • 8 лажици гриз
  • 200 гр кокос
  • 4 јајца (ќе ви останат 2 белки)
  • 2 шолји брашно
  • 1 прашок за печиво
  • 2 лажици какао

Начин на подготовка:

  1. Прво направете фил: измешајте по 2 шолји млеко и шеќер, гриз и кокос, па ставете да се готви и почекајте да се излади.
  2. За кората разматете 2 белки со 2 шолји шеќер, додајте една по една 4 жолчки, па измешајте брашно измешано со прашок за печиво и какао. Испечете ја кората и од горе премачкајте со изладен фил.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text