Лесен рецепт за омиленото јадење: Летна сарма со зеленчук

Лесен рецепт за омиленото јадење: Летна сарма со зеленчук

Љубителите на сарма од сега можат да уживаат и во лесна варијанта на ова вкусно јадење.

Состојки:

 • 1 главица зелка
 • 2 јајца
 • 1/2 шолја млеко
 • 2 шолји обварен ориз
 • 500 гр печурки
 • 1 главица кромид
 • 1 лажица оригано
 • 1 лажица босилек
 • 1 морков
 • 1 тиквица
 • сол
 • бибер
 • 250 гр домати без кори и семки
 • 2 лажици сок од лимон

Начин на подготовка:

 1. Зелката разделете ја на листови и бланширајте ги сите во солена вода. Отсечете го средниот дел ако е премногу дебел. 
 2. Морковот и тиквицата изендајте ги. Во посебен сад измешајте јајца со млеко, ориз, печурки, кромид, зеленчук и зачини. 
 3. Добро замесете и со издробената смеса полнете ги сармите. Сармите наредете ги во длабоко тенџере и прелијте со сос од домати. 
 4. Гответе ги сармите на слаб оган околу еден час.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text