Посебен рецепт за мусака – деликатес повкусен од оној со месо

Посебен рецепт за мусака – деликатес повкусен од оној со месо

Тава со компир и ориз, повкусна од мусака.

Намирниците ги имаме често дома, брзо е и лесно.

Навистина деликатесно, ова е рецептот:

Состојки:

 • 1 кг. компири

   

 • 1 шолја ориз

   

 • 300 гр. сланина

   

 • 1 кромид

   

 • 2 лажички црвен пипер

   

 • вегета

   

 • сол

   

 • бибер

Подготовка:

 1. Се лупи и сече на тенки кругови компирот, а оризот се мие, кромидот ситно се сече.

   

 2. Се мешаат 3 децилитри вода со 2 лажички вегета и 2 лажички црвен пипер.

   

 3. Се става маргарин во огноотпорен сад, па ред компири, зачини, па ориз, па кромид, мешавината со вода и зачини, па компири.

   

 4. Горе се става сланина.

   

 5. Се пече на 200 степени 45 минути.

 

 

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

 

singlepost_text