Повкусно од ќебапи и плескавица: Ќофтиња кои крчкаат во сос

Повкусно од ќебапи и плескавица: Ќофтиња кои крчкаат во сос

Направете вкусен ручек со месо во тава.

Ќофтиња во сос:

Состојки:

 • 500 гр. мелено месо
 • 1 кромид
 • сол
 • бибер
 • црвен пипер
 • малку ким
 • 1 лажица магдонос 
 • 500 мл. доматно пире
 • 1 лук
 • 1 лажиче мелен пипер
 • сол
 • бибер

Подготовка:

 1. Се става месото со зачините во сад и се остава да се стегне во ладилник, па се прават ќофтиња и се пржат на загреаното масло.
 2. Во маслото со пржи кромид и лукот, па се става доматното пире со зачини.
 3. Нека се крчка 10 минути да се згусне, па ставете магдонос.
 4. Ставете ги ќофтињата.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

 

 

singlepost_text