Евтин рецепт за највкусниот појадок: Мирисот ќе го разбуди цело маало

Евтин рецепт за највкусниот појадок: Мирисот ќе го разбуди цело маало

Вкусен појадок за брзо време во вашата кујна.

Ова е рецептот за уштипци од компири.

Состојки:

 • 400 гр. компир

   

 • 1 јајце

   

 • 3 лажици павлака

   

 • сол

   

 • 200 гр. брашно

   

 • ½ прашок за пециво

   

 • малку млеко по потреба

Подготовка:

 1. Се лупи и вари компирот и се пасира.

   

 2. Му се додава јајце, павлака, прашок за пециво и сол, со брашно.

   

 3. Се меша и по потреба се става млеко ако е многу круто тестото.

   

 4. Треба д аима средба густина.

   

 5. Се вади со лажица од смесата и се пржат уштипци на врело масло, па се цедат на салфета.

 

 

singlepost_text