Царски појадок за пет минути: Само матите и веќе е на маса, идеално за вработени

Царски појадок за пет минути: Само матите и веќе е на маса, идеално за вработени

Супер појадок и за зафатени и вработени. За 15 минути е готов и лесно се прави.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 2 дл. јогурт
 • 1 дл. масло
 • сол
 • 13 лажици брашно
 • 2 лажици пченкарно брашно
 • 100 гр. печеница
 • 3 виршли

 

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со жица и се ставаат сите други состојки освен виршлите, да се добие лесна смеса.
 2. Во калап за мафини се става од смесата, а во средината на секој мафин се става парче виршла.
 3. Се загрева рерната на 180 степени и се печат 15 минути.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

singlepost_text