Внимавајте во маркетите: Овие ознаки за рок на траење се различни, еве што значат

Внимавајте во маркетите: Овие ознаки за рок на траење се различни, еве што значат

Кога купуваме нешто во маркет треба особено да внимаваме на рокот на траење.

Разликата во термините употребливо до и најдобро да се употребува до се различни.

Употребливо до е ознака која покажува дека по тој датум кој е наведен храната е несигурна за јадење и не смее да се користи. Особено внимавајте со млекото, месото и сирењето, јајца и риба.

Од друга страна,  препорачливо да се употребува до или најдобро да се употреби до е различно и значи дека тоа е датумот до кој храната одржува свежина и квалитет, но и потоа може да се користи, но нема ист вкус.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text