Пилешки медаљони со шунка и сирење

Пилешки медаљони со шунка и сирење

Вкусни пилешки медаљони со шунка и сирење.

Состојки:

 • 1 кг пилешки гради
 • малку зачин
 • 200 мл кисела павлака Пекабела
 • 2 лажички сенф
 • 2 лажички мајонез
 • 300 гр шунка Пекабеско
 • 300 гр трапист сирење
 • бибер
 • брашно
 • јајца
 • презла
 • 2-3 обланди

Начин на подготовка:

 1. Месото исечкајте го во шницли и исчукајте ги да бидат доста тенки, посипете со зачин и оставете да отстојат половина час. 
 2. Во меѓувреме во сад измешајте павлака, сенф, мајонез, бибер, шунка исечкана на коцки и крупно рендано сирење. 
 3. Обландите ставете ги меѓу влажни крпи да омекнат, наредете шницли, премачкајте со фил и свиткајте. Ролатите ставете ги три часа во замрзнувач. 
 4. Заледените ролати исечкајте ги на ширина од еден прст и поховајте ги на умерен оган.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text