Не го јадете ова ако примате терапија за холестерол – многу е опасно, доведува до удар

Не го јадете ова ако примате терапија за холестерол – многу е опасно, доведува до удар

Лицата кои се под терапија за повисок холестерол, треба особено да внимаваат каква храна јадат и колку јадат.

Нутриционистите советуваат дека кога нивото на холестерол достигнува загрижувачки вредности, лекарот ви дава лекови, но иако најчесто се вели да јадете се, тоа е грешка.

Се смета дека треба да се придржувате до медитерански начин на исхрана или интегрална храна, житарки, маслиново масло, ореви, риба, грав.

Така, ризикот од срцев удар се намалува за 30 отсто.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Смути за старт на денот

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

singlepost_text