Масло од оригано за проблематична кожа – ги решава најголемите проблеми

Масло од оригано за проблематична кожа – ги решава најголемите проблеми

Ориганото е зачин кој дава посебен вкус и арома, а помага и за голем проблем.

Имено, маслото од оригано се користи за проблематична кожа, па дури и за убивање на хеликобактери, опасната бактерија која го напаѓа желудникот.

200 грама листови и цвет оригано се преливаат со еден литар маслиново масло и се оставаат 40 дена на топло.

Повремено се протресува.

По 40 дена се цеди и добро се затвара.

Се премачкува и користи на местата на кои имате проблеми со кожата.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Смути за старт на денот

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

 

 

singlepost_text