Повкусно и од сладолед: Леден десерт готов за 10 минути

Повкусно и од сладолед: Леден десерт готов за 10 минути

Колач излезен од бајките директно на вашата трпеза.

Ова е рецептот кој освои многумина:

Состојки:

  • 200 гр. наполитанки
  • 10 лажици шеќер
  • 1 л. млеко
  • 350 гр. шлаг во прав
  • 2 кеси желатин

Подготовка:

  1. Се варат млекото и шеќерот, па се ладат.
  2. Се мати желатинот со малку млеко, па се става во свареното.
  3. Се става смесата во сад за матење и се додава прашокот за шлаг и се мати со миксер, па се става во калап дел од смесата, а врз него вториот дел во кој ќе ги измешате изронетите наполитанки.
  4. Се стега во фрижидер.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text