Наместо да го фрлите, направете деликатес од стариот леб: Јадење за цел ден

Наместо да го фрлите, направете деликатес од стариот леб: Јадење за цел ден

Појадок, ручек или вечера во која сите ќе уживаат.

Не го фрлајте стариот леб, туку направете го ова.

Состојки:

 • 500 гр. стар леб
 • 2 дл. млеко
 • 1 кромид
 • 1 тиквичка
 • 100 гр. сланина
 • 3 јајца
 • 1 шолја презла
 • 2 лажици павлака
 • кашкавал
 • вегета
 • сол
 • бибер

Подготовка:

 1. Се сече лебот на коцки и се потопува во млеко, нека отстои па згмечете го малку со раце.
 2. Се сече ситно кромидот и се пржи на масло со сланината, па се лупи и ренда тиквицата и се цеди од вода.
 3. Се матат јајцата со павлака, се ставаат зачини.
 4. Се меша лебот во сад со пржен кромид со сланина, со рендан кашкавал, јајца и павлака.
 5. Се ставаат тиквичките, па лебни трошки.
 6. Се меша додека не добиете цврста смеса, се вадат бомбици со раце и се прават крокети, па се пржат во масло.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

 

 

singlepost_text