Грчки тиквици без јајца: Поубави не сте јаделе

Грчки тиквици без јајца: Поубави не сте јаделе

Овој народ баш знае да ужива во посебни вкусови…

Состојки:

  • 3-4 тиквици
  • масло за пржење
  • 2-3 лажици маслиново масло
  • 120 гр бело брашно
  • 60 гр пченкарно брашно
  • мраз
  • вода

Начин на подготовка:

  1. Тиквиците исечкајте ги по должина најтенко што можете. Ставете ги тиквиците во тенџере, посипете со малку маслиново масло, пченкарно и бело брашно, затворете го тенџерето и добро протресете, за брашното да се распореди рамномерно.
  2. Загрејте масло во тава. Секоја тиквица потопете ја на секунда во сад со вода и мраз и ставајте во тавата да се пржи. Тиквиците се пржат сосема кратко, бидејќи се многу тенки. Готовите тиквици ставајте ги на хартиена салфета за да се впие вишокот маснотија.

Послужете и уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text