Појадок кој се прави и во работен ден: Брзо, лесно и превкусно

Појадок кој се прави и во работен ден: Брзо, лесно и превкусно

Супер брз и лесен појадок во вашата кујна.

Состојки:

 • 50 мл. вода
 • 50 мл. млеко
 • 50 мл. кисела павлака
 • 100 мл. јогурт
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 лажиче оцет
 • 1 лажиче сол
 • 25 гр. квасец
 • 1 прашок з апециво
 • 2 јајца
 • 650 гр. брашно

Подготовка:

 1. Се става вода со млеко икисела павлака и јогурт во сад, па се додаваат сол, шеќер и оцет, па квасец и прашок з апециво.
 2. Се додаваат јајца и половина брашно, па се додава другата половина постепено и се меси тесто.
 3. Се остава во ладилник половина час.
 4. Се расукува малку, се вадат облици и се пржат на масло
 5. Супер за со кајмак или јогурт.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

 

singlepost_text