Направете чудотворна напивка од моркови за здрав и долг живот

Направете чудотворна напивка од моркови за здрав и долг живот

Ви донесуваме рецепт за долг живот, кој можете да го направите брзо и лесно. Подгответе ја оваа напивка за долговечност и консумирајте ја веднаш!

Состојки:

  • 2 см корен ѓумбир
  • 4 моркови
  • 3 јаболка
  • сок од половина лимон

Начин на подготовка:

  1. Ставете ги сите наведени состојки во блендер и измешајте ги добро додека не добиете хомогена смеса. Пијте ја напивката наутрто, пред доручек, веднаш откако ќе ја подготвите.

Коренот ѓумбир помага во намалување на нивото на холестерол и се бори со стомачна бактерија. Позитивно влијае на опоравување на цревната флора, регулира нередовна столица и помага кај интензивни главоболки и мигрена.

Морковот е одличен за срцето, забите и непцата. Го штити телото и допринесува во борбата против срцев удар. Исто така, го подобрува видот и ја прави кожата глатка и мека.

Јаболкото помага во зајакнување на имунитетот, одлично е за слабеење и ги стимулира бубрезите, црниот дроб и жолчката. Исто така го подобрува варењето, го штити срцето и крвните садови, намалува стрес, замор и несоница, штити од бактерии и вируси.

Лимонот го намалува крвниот притисок, ги исфрла токсините, ја намалува болката кај артритис, делува против инфекции, грип. Исто така го зајакнува имунитетот.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

 

 

singlepost_text