Лажна лазања без кори – ручек кој сам се прави

Лажна лазања без кори – ручек кој сам се прави

Вкусен ручек со макарони наречен лажна гибаница. Навистина вкусно и неодоливо.

Состојки:

  • 1 пакетче макарони 
  • 1 л. млеко 
  • 3 шолји јогурт 
  • 4 јајца 
  • 1 дл. масло 
  • малку сол

Подготовка:

  1. Се мешаат сите состојки и се ставаат така да стојат еден час. 
  2. Повремено се меша да не се лепат макароните. 
  3. Се става смесата во плех со масло и се пече 45 минути на 250 степени.

 

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

singlepost_text