Кога не ви се готви по работа: Ручек за 15 минути

Кога не ви се готви по работа: Ручек за 15 минути

Вкусен ручек за 15 минути. Кога сте уморни од работа и не ви се готви нешто долго и комплицирано, ова е совршено.

Состојки:

 • 500 гр. пилешко
 • 4 лажици путер
 • 1 кромид
 • 150 гр. печурки
 • 1 коцка супа
 • 1 лажица брашно
 • ½ сок од лимон
 • магдонос

Подготовка:

 1. Се сече месото ситно се ставаат зачини по избор.
 2. Се става половина путер во тава, па пилешкото, а потоа во истата тава се пржи и кромидот со сечени печурки.
 3. Се динста и се става и супата, со брашно и сок од лимон.
 4. Се додава магдонос и се крчка 15 минути.
 5. Сервирајте.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

 

 

 

singlepost_text