Тесто за пица со пиво кое секогаш успева -готово за 5 минути

Тесто за пица со пиво кое секогаш успева -готово за 5 минути

Вкусна и крцкава пица со пиво.

Деликатес за сите сетила кој навистина лесно се прави.

Состојки:

 • 500 гр. брашно 
 • 1,5 дл. млеко 
 • 2 дл. пиво 
 • 4 лажици маслиново масло 
 • 1 лажиче сол 
 • 40 гр. квасец 
 • 1 лажиче шеќер

Подготовка:

 1. Брашното со шеќер и сол, маслиново масло се става во сад. 
 2. Се загреваат на оган пивото со млеко и квасец. 
 3. Се соединува се и се прави тесто. 
 4. Се развлекува по плех и се пече. 
 5. Не го сукајте со оклагија, само со раце во плехот.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

 

singlepost_text