Сос за месо, риба компир или зеленчук – веднаш ќе ви се јаде кога ќе замириса

Сос за месо, риба компир или зеленчук – веднаш ќе ви се јаде кога ќе замириса

Направете вкусен топол сос за секој ручек.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 2 лажици брашно
 • 3-4 лажици маргарин
 • магдонос
 • 2 чешни лук
 • 6 лажици кисело млеко
 • 1 лажица јаболков оцет
 • вода
 • сол

Подготовка:

 1. Се пржи брашното со маргарин додека не добие златна бпја, па се додава магдонос и сецканлук, па кратко се пропржува. 
 2. Се разредува со врела вода додека не добиете густ сос.
 3. Нека се крчка околу 10 минути па ставете кисело млеко и оцет.
 4. Супер е за риба, месо, компири и зеленчук.

 

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

singlepost_text