Појадок од состојки кои ги имаме дома – готов за 15 минути

Појадок од состојки кои ги имаме дома – готов за 15 минути

Земете дел од намирниците кои секогаш ги имаме во кујна и направете го највкусниот појадок.

Состојки:

  • 500 гр. брашно
  • ½ квасец
  • 1 лажиче шеќер
  • сол
  • 1 лажица масло
  • 1 јајце
  • вода по потреба

Подготовка:

  1. Се ставаат сите состојки во вангла и се мешаат да биде се соединето и меко.
  2. По потреба се става вода ако е густо.
  3. Се вади од смесата со лажица и се пржат форми на масло, па се цедат на салфета.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

singlepost_text