Само измешајте ги состојките и обликувајте топчиња: Ова е најбрзиот десерт од бисквити

Само измешајте ги состојките и обликувајте топчиња: Ова е најбрзиот десерт од бисквити

Брзо и лесно направете неодоливи бомбици од бисквити…

Состојки:

 • 300 гр мелени бисквити
 • 200 гр шеќер во прав
 • 250 гр маргарин за колачи
 • 2 лажици рум
 • 2 лажици какао
 • чоколадо, ореви, кокос по желба за украсување

Начин на подготовка:

 1. Во длабок сад ставете бисквити, шеќер, какао, рум и јајце. 
 2. Маргаринот растопете го на слаба температура да биде течен. 
 3. Во садот со останатите состојки додајте маргарин и мешајте со лажица додека не се соедини. 
 4. Потоа обликувајте топчиња и оставете ги во фрижидер да стегнат. 
 5. Бомбиците можете да ги прелиете со чоколадо или да ги извалкате во кокос.

Добар апетит!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text