Ако не ви се готви комплициран ручек: Брз деликатес со јајца

Ако не ви се готви комплициран ручек: Брз деликатес со јајца

Ако немате желба да готвите денеска ништо комплицирано, ова е рецепт за вас.

Направете шпански омлет:

Состојки:

 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажица путер
 • 500 гр. млади компири
 • 1 кромид
 • 1 пиперка
 • 1 лажиче лук во прав
 • 1 лажиче сол
 • 10 јајца
 • магдонос
 • бибер

Подготовка:

 1. Се топат маргаринот и маслото и се става исечениот компир на коцки, прво убаво измиен и излупен.
 2. Се пржи 6 минути и се превртува да не изгори од една страна, па се додаваат лук, сол, бибер и магдонос. Се става и сечената пиперка.
 3. Се матат јајцата во сад со зачини, па се ставаат во тавата со компири.
 4. Печете од сите страни.
 5. Сервирајте веднаш.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот?

ВИДЕО: Ова се прави од картон од јајца

Мафини со јајца на око

Печени јајца со сос

Сакате совршено пржени јајца?

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

singlepost_text