Предлог за вечера: Салата со макарони и праз

Предлог за вечера: Салата со макарони и праз

Вкусен и здрав рецепт во кој ќе ужива целото семејство…

Состојки:

  • 1/2 кг макарони
  • 600 мл кисела павлака Пекабела
  • 1 поголем праз
  • 400 гр шунка Пекабеско
  • 5 варени јајца
  • малку мајонез
  • сол по вкус
  • 1 лажичка сенф

Начин на подготовка:

  1. Макароните обварете ги. Измијте ги и добро исцедете ги.
  2. Празот ситно исечкајте го, шунката исечкајте ја на коцки, а јајцата изрендајте ги. Додајте лажичка сенф и сол по вкус. Сè измешајте со павлака и мајонез. Вашата слата е готова!

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text