Брзи солени мафини – појадок, ужина или вечера за 15 минути

Брзи солени мафини – појадок, ужина или вечера за 15 минути

За зафатени, за готвачи почетници и за сите кои сакаат вакви специјалитети.

Појадок, мезе, ужина за на училиште или работа или вечера.

Мафини по најдобар рецепт за 15 минути:

Состојки:

  • 2 јајца
  • ½ шолји спанаќ
  • ½ шолји сирење
  • 1 лажиче сол
  • 1 прашок за пециво
  • масло

Подготовка:

  1. Се матат две јајца со иситнето и сирење и добро измиениот и иситнет спанаќ.
  2. Измешајте прашок за пециво со сол и малку вода, па додадете во смесата па загрејте ја рерната на 180 степени.
  3. Подмачкајте калапи за мафини со масло и половинките од секоја кора ставете ги во смеса со јајца и сирење, па замотајте ги во сувата половина од кората.
  4. Секоја топка се спушта во калапите и горе се става смесата која останала, па се печат на 200 степени 20 минути додека не поруменат.

 

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

singlepost_text