Билка која мора да ја имате во домашната аптека – за воспаленија, гастрит и хемороиди

Билка која мора да ја имате во домашната аптека – за воспаленија, гастрит и хемороиди

Ајдучката трева е билка која сите треба да ја имаат во домашната аптека. Се чува од јуни до октомври, а најубаво е да се бере јули и јуни.

Се употребуваат и цветовите и долниот дел.

Може да се употребува секојдневно за различни видови проблеми.

Две мали лажички од билката се преливаат со два децилитри врела вода, се оставаат 10 минути и се цеди и пие.

Чајот е добар за воспаленија на желудникот, цревата, за чир на желудник, за гастрит.

Се користи и за хемороиди.

Добар е и за јајниците кај жените, мигрени и вртоглавици, а се препорачуваат за возрасни една шолја наутро една навечер, а за деца, една мала шолја на ден.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Природен лек за дијабет

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода