Само измешајте ги состојките, ставете во тепсија и испечете: Брза и вкусна шпанска пита

Само измешајте ги состојките, ставете во тепсија и испечете: Брза и вкусна шпанска пита

Одлична комбинација на проја и вкусен зеленчук.

Состојки:

 • 1,5 шолја пченкарно брашно
 • 1,5 шолја пченично брашно
 • 1 шолја гриз
 • 4 јајца
 • 150 гр шунка Пекабеско
 • 2 свежи црвени пиперки
 • 3-4 кисели краставички
 • 150 гр кашкавал
 • 1/2 шолја масло
 • 2 шолји вода
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, додајте ги двата вида брашно и гриз, масло, вода и прашок за печиво, и посолете по вкус. 
 2. Потоа додајте шунка исечкана на коцки, пиперки, краставички и кашкавал, исто така исечкани на коцки. 
 3. Смесата ставете ја во намастена тепсија и печете на 200 степени, околу 45 минути до еден час.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text