Економичен ручек кој брзо се прави: Макарони со кремав сос

Економичен ручек кој брзо се прави: Макарони со кремав сос

Едноставно и брзо, а навистина сочно. Ако сакате ваква комбинација тогаш за вас е овој едноставен рецепт за макарони со превкусен сос од печурки.

Не само што е вкусно, туку е и економично и не троши многу време.

Добро е и за оние кои не јадат месо.

Состојки:

 • 500 гр. шампињони
 • 1 кромид
 • 200 мл. павлака за готвење
 • 200 мл. вода
 • 2 лажици брашно
 • сол
 • бибер
 • вегета
 • 400 гр. тестенини

Подготовка:

 1. Се чистат шампињоните и се мијат под вода, па се сечат.
 2. Се варат макароните во солена вода и се цедат.
 3. На масло се пржи кромидот ситно сечен, па се додаваат печурките и зачините.
 4. Се додава и вода и се чека се убаво да зоврие и крчка.
 5. Се става и павлаката со брашно, па се убаво се вари.
 6. Се служи врз тестенините на чинија.

 

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

 

singlepost_text