Не давајте пари за депилација, смеса од евтини состојки – рецепт и постапка

Не давајте пари за депилација, смеса од евтини состојки – рецепт и постапка

Шеќерната паста за депилација е природно и евтино средство кое ќе ги отстрани сите несакани влакна брзо и лесно, со што нема да плаќате веќе за овие третмани.

Кожата ќе биде нежна и мазна и нема да се создадат поткожни влакна.

Состојки:

  • ¼ шолји сок од лимон
  • ¼ шолји вода
  • 2 шолји шеќер

Постапка:

  1. Сите состојки се ставаат во длабок сад и се ставаат да се варат со постојано мешање. Треба да зовријат па по 4-5 минути се тргаат од оган и се ставаат во метален сад.
  2. Се лади и потоа се почнува со депилација.
  3. Измијте ги нозете или рацете темелно и убаво. Може да ставите и детска пудра за кожата дополнително да се исуши.
  4. Внимавајте влакната да не се пократки од 5 мм.
  5. Ставете од пастата, внимавајте да не е врела, па земете траки за депилација кои се купуваат по аптеки и маркети, или чиста крпа.
  6. Ставете ја врз премачканото место и потегнете спротивно на растот на влакната.
  7. Потоа измијте се по депилацијата со ладна вода.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Сода бикарбона – замена за 8 скапи препарати за нега

Како да ја отстраните бојата за коса која не ви се допаѓа?

Брз пилинг за меки усни – Ви требаат само 2 состојки

Природна маска за отстранување на митесерите од носот

Ослободете се од стресот со 5 минутна масажа на прстите

 

 

singlepost_text